Ostatnie nowości:

Zobacz pozostałe nowości

Wyłączny przedstawiciel firm:
BCS

Peruzzo

Hinowa

Dodano: 2012-10-19

Budowa maszyny do zbioru wikliny

Agro-Partner podjął się zaprojektowania i zbudowania specjalistycznej maszyny do zbioru wikliny, pragnąc wykorzystać całą wiedzę zdobytą przez ostatnie lata w trakcie różnych eksperymentów przy zbiorach tego gatunku wierzby a także uważnie słuchając potrzeb plantatorów.

Jak wynika z bardzo licznych rozmów i spotkań roboczych, z dużą niecierpliwością i nadzieją plantatorzy wikliny ("Wikliniarze") oczekują na pokaz naszej maszyny do zbioru tej rośliny.

Zapowiadany pokaz maszyny w pierwszej połowie października niestety nie doszedł do skutku z przyczyny przedłużającej się realizacji pierwszego modelu serii próbnej. Wciąż trwają prace inżynieryjne nad dopracowaniem kilku szczegółów.

Chcemy uzyskać takie rozwiązanie, które pozwoli zachować maksymalną stateczność zestawu ciągnik-kosiarka w pozycji transportowej. Jest to o tyle ważne, że dobra stateczność poszerza zbiór ciągników możliwych do współpracy z tą maszyną.

Zanim zaprezentujemy maszynę w całości, przedstawiamy jej cechy użytkowe oraz zdjęcia robocze kluczowych zespołów.

Kosiarka wiążąca jest wyposażona w napęd hydrauliczny całkowicie niezależny od ciągnika. Zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie z uwagi na nasze wieloletnie doświadczenia w trakcie pracy nad maszyną. Najczęściej stare modele ciągników nie mają sprawnego układu hydrauliki zewnętrznej lub parametry pompy nie odpowiadały parametrom napędu kosiarki. W obecnym rozwiązaniu wystarczy ciągnik o mocy min. 30 KM ze sprawnym WOM (540 obr/min) oraz podnośnikiem narzędzi.

Gotowy już zespół napędu hydraulicznego (zdjęcie poniżej) zawiera zbiornik hydrauliczny z odpowiednimi akcesoriami oraz multiplikator z dwoma pompami hydraulicznymi pracującymi szeregowo. Jedna służy do napędu kosy i nagarniaczy wikliny a druga do sterowania położeniem maszyny.
Maszyna do zbioru wikliny

Zespół kosząco-wiążący jest standardową przystawką firmy BCS do ciągnika 622. W tym modelu wprowadzono innowację w postaci kosy bezpalcowej.
Budowa maszyny do zbioru wikliny

Zespół ten jest napędzany silnikiem hydraulicznym. Koncepcja nowego modelu pozwala na zastosowanie dodatkowo dwóch wymiennych podzespołów: kosiarki bijakowej oraz kosiarki listwowej. Elementy te są przydatne w pracach pielęgnacyjnych na plantacji oraz mogą być użyteczne również do koszenia trawników i poboczy pól. Taka koncepcja maszyny czyni ją również wielofunkcyjną i wydłuża okres jej stosowania.
Maszyna do wikliny

Podstawowe dane techniczne:
Szerokość koszenia: 130 cm
Minimalna moc ciągnika: 30 KM
Masa własna maszyny: 425 kg
Odległość skrajni od osi ciągnika: 220 cm
Zawieszenie (TUZ): kategoria 3
Wymagany WOM: 540 obr/min.

O postępach prac będziemy informowali w kolejnych wiadomościach.

Agro-Partner

Powrót...